Makyaj

Likit Mat Ruj Denemeleri

Şüphesiz mat rujlar son zamanlarda makyajın vazgeçilmezi oldu. Kozmetik firmaları son atışlarını mat likit rujdan yana yaparak hepimizin gönlünü fethetti. Ayrıca kıvamları müthiş bu rujların kokularına hayran kalmamak imkansız.

Şimdi gelelim uygumalarına.. Likit mat ruj kullanmadan önce dudaklar nemlendirilir, bunu yapmamızın sebebi de dudağı kuru görünümden uzaklaştırmak, isteğe göre dudak sınırına kalem çekilir, dudağın orta kısmından dış kısmına doğru yeterli miktarda homojen olarak sürülür, dudağınıza sürdükten sonra yedirmeden ortalama 2-3 dakika beklenir, kuruma süresini beklerken dudaklar kapatılmaz ve çift fazlı makyaj temizleyici ile kolayca temizlenir. 

1. Essence Longlasting Lip Gloss
Numarası : 11 (Drama Club)
Fiyatı : 11,90 TL
Dudakları nemlendirme konusunda başarılı ama kalıcılık ve matlık konusunda sınıfta kaldı. Hatta o kadar alanının dışındaki acaba yanlış ürünü mü aldım dedim. Köpük gibi kremsi kadife kıvama sahip bu ruju Rossmann’dan satın alabilirsiniz.

2. Catrice Velvet Matt Lip Cream
Numarası : 090 (sweet Choco-Nut)
Fiyatı : 14,90 TL
Her ne kadar pembe ve tonları rujları daha çok sevsem de sanırım kahve tonlarına da sıcak bakmam için bir sebep oldu bu ruj. Sünger yapıya sahip aplikatörü ile sürmesi kolay olsa da renk tonu koyu olmasına rağmen dudağı kapatmak konusunda pek iyi değil. Kremsi yapısıyla hoş bir kıvama sahip olmasına rağmen kalıcı ve tam mat olduğunu söyleyemem. Essence markasının kardeşi olan Catrice’nin ürünlerini Rossmann’dan temin edebilirsiniz.

3. Rival de Loop Matt Finish Lip Colour
Numarası : 02 (Indian Red)
Fiyat : 10,00 TL
Fırçası diğer likit rujlara göre biraz farklı, oje fırçası gibi. Açıkçası fırçasından memnun kalmadım, kullanışlı değil, sünger uçlular gibi yumuşak olmadığından homojen bir şekilde sürülmüyor. Sürdükten sonraki ilk dakikalarda baya yapış yapıştı, pek beğenmemiştim ama zaman geçtikte (yaklaşık 10 dakika) rengi tam olarak oturarak matlaştığını gördüm. İçinde hafif kiremit rengi olan gül kurusu tona sahip bu ruj, bronz makyajda tercih edilebilecek bir renk. Benim dudağımda kurutma yapmadı ama Rossman’dan satın alabileceğiniz bu markadan daha iyi performans beklerdim.

5. Farmasi Velvet Matte Liquid Lipstick
Numarası : 102
Fiyatı : 13,50 TL
Gerçekten oldukça inanılmaz kadifemsi (velvet) bir yapıya sahip, diğer likit mat rujlar kadar sıvı bir yapısı yok, daha kremsi diyebilirim. Dudakları kesinlikle kurutmuyor, hatta dışarıdan mat gibi gözükse de dudağım aslında nemliymiş hissini veriyor, asla yapış yapış olmuyor ve dudak çizgilerini belli etmiyor. Ancak bu kremsi yapı, rujun kalıcılığını azaltıyor. Diğer likit mat rujlar gibi tamamen kurumayıp hafif nemlik hissi verdiğinden sürüldükten sonra fazlalığı peçeteyle almak mümkün. Fazlalık alınmadığında bulaşma riski yüksek. Aplikatörü kullanıma uygun, zaten mat rujların bence en hassas noktası aplikatörü çünkü klasik rujlar gibi kolay sürülmüyorlar.

6. Pastel Daylong Lipcolor Kissproof
Numarası : 25
Fiyatı : 23,85 TL
Golden Rose’un 07 numaralı rujuna renk olarak yakın gibi dursa da aslında Golden Rose’un ruju fuşyaya yakın bir renk. kıvamı çok güzel, tam bir kadife. Aplikatörü gloss gibi gözükse de tamamen mat ve kalıcı. Hatta o kadar kalıcı ki makyaj temizleme ürünüyle bile zar zor çıkıyor. Tabi bu kadar kalıcılığın negatif yanı da var; sürerken ters bir hareketle dudak çizgisinden çıkarsanız bu işin geri dönüşü zor olur. Bu nedenle öncesinde dudak kalemi kullanırsanız daha iyi olur. Bu ruj ben de öncesinde dudak balmı kullanmadığım halde kuruma yapmadı.

4-7. Golden Rose Longstay Liquid Matte Lipstick
Numarası : 04 ve 07
Fiyatı : 20,25 TL
Likit mat ruj kervanına en son katılan Golden Rose’dan yoğun renk veren 04 ve 07 numaralı rujlarını uzun süredir kullanıyorum. Söz konusu rujun aplikatörü sayesinde rahatça uygularken kaleme bile ihtiyaç duymuyorum ve sürüldükten kısa bir süre sonra matlaşarak kuruyor. 04 numaralı ruj %100 mat iken 07 numaralı ruj mat görünümün yanında yakından bakıldığında zor fark edilecek bi ışıltı mevcut. Her ne kadar içindeki e vitamini ve avokado yağı sayesinde dudağı kurutmayacağı iddia edilse de 04 numaralı ruj pul pul dökülecek kadar olmasada dudağımda hafiften bir kuruma yaptı ve aynı zamanda çizgilerde birikme yapıyor ancak 07 numaralı ruj hiç kuruma yapmadı. Gün boyu kalıcılık konusunda ise ikisi de gayet başarılı ve ağırlık da yapmıyor.

Henüz Yorum Yok
Önceki Yazı
22 Ekim 2017
Sonraki Yazı
22 Ekim 2017

Henüz Yorum Yok

Yanıt Yaz