Kategori

Hamilelik

Hamilelik

Hamilelikte Göbişler Çatlamasın

Özellikle ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarının aklındaki sorulardan birisi de; “acaba karnım ne zaman belli olacak?” sorusudur 🙂 Tabi bu sorunun arkasından hemen “karnımda çatlak olur mu?”, “tekrar bikini giyebilir miyim?” gibi sorular gelir 🙂 Haftalar ilerledikçe mucizeniz büyür ve göbişiniz büyümeye başlar. Elbette cilt yapınızın nasıl olduğu etkili olmakla birlikte kullanacağınız ürün de önemli. Eğer hassas bir cildiniz varsa hiç riske girmeden direkt bi dermatolog ile görüşerek doktorunuzun cildinize uygun tavsiye edeceği çatlak önleyici yağ kullanabilirsiniz. Ben doktora gitmeden hangi yağı kullanacağıma karar verdim, şu anda hamileliğimin 37.haftasındayım ve hiç çatlağım olmadı 🙂 Bu arada her ürün aynı etkiyi de yaratmayabilir, artık karar size kalmış 🙂

Henüz Yorum Yok
Hamilelik

Hamilelikte Güvenli Beslenme

İki kişinin güvenli bir şekilde beslenmesini sağlamak zorunda olduğunuz şu günlerde eminim ki endişeleriniz oldukça fazladır. Gıda güvenliği konusunda yiyeceklerdeki kimyasalları mı düşünelim yoksa yoksa yiyeceklere bulaşmış olan bakteri ve parazitleri mi? Ayrıca bu bakteri ve parazitler hafif mide rahatsızlığından tutun da ciddi hastalıklara kadar değişebilen birçok soruna sebep olabilir. Yediğiniz yemek yüzünden mide yanmasından daha kötü bir rahatsızlık yaşamak istemiyorsanız alışveriş yaparken, yemeklerinizi hazırlarken ve yerken dikkatli olmalısınız.

Henüz Yorum Yok
Hamilelik

Bebeğinize İlk Hediyeniz

İş bebek yapmaya gelince hiçbir şeyden emin olamazsınız ama her şeyin yolunda gitmesi; yani komplikasyonsuz bir gebelik ve doğum yaşama ve zamanı gelince nur topu gibi tamamen sağlıklı bir bebek dünyaya getirme şansınızı arttırmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bunların başında da kesinlikle sigarayı ve içkiyi bırakmak gelir.

Henüz Yorum Yok
Hamilelik

Hamile Olduğumu Öğrendikten Sonra Ne Yaptım?

Bir önceki yazımda belirttiğim sorular doğrultusunda eksikleri tamamladıktan sonra Ataşehir Florence Nightingale Hastanesinde çalışan Op. Dr. M. Yasemin Yakut‘a randevu alıp gittik ve doktorun tavsiyesi üzerine hamilelik öncesi folik asit kullanmaya başladım. İlk muayeneden sonra yaklaşık 3 ay verilen ilacı kullandım ve 14.10.2019 tarihinde kan testi neticesinde hamile olduğumu öğrendim 🙂 Hamile kalmadan önce doktorunuzla ilk muayenenizi gerçekleştirmenizin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü belki sizin bile bilmediğiniz bir rahatsızlığınız var ise önce onun çözülmesi gerekebilir. Plansız bir gebelik yaşıyorsanız da hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez doktora gitmenizi tavsiye ederim.

Henüz Yorum Yok
Hamilelik

Hamilelikten Önce Cevaplanması Gereken Sorular

2018 yılının anneler gününde canım eşim beni bir anne adayı olarak kutlamıştı ve ilk defa o günlerde “anne” olmayı dilemiştim 🙂 Hormonal akıntıya kapılıp gitmemekte fayda olduğu için eşimle birlikte mantıksal çerçevede de düşünüp karar vermeliydik. Bu karar verme süresinde kendimize bazı sorular sorduk 🙂

Henüz Yorum Yok